Ziele czystka – właściwości

Czystek to roślina, która powszechnie znana jest z bardzo szerokiego zastosowania w leczeniu drobnych dolegliwości. Ta roślina naturalnie występuje w rejonach Basenu Śródziemnego oraz Azji Zachodniej. W Polsce czystek podlega uprawie. Dlaczego zwykła zielna roślina jest postrzegana jako „złoty środek” na tak wiele dolegliwości? Co stoi za skutecznością ziela czystka?

Przede wszystkim, jest to wynik bardzo dużej zawartości polifenoli, które to mają bardzo duży wpływ na zdrowie naszego organizmu. Odpowiedzialne są między innymi za:

  • hamowanie rozwoju komórek nowotworowych
  • ochronę przeciwko chorobom układu krążenia
  • zahamowanie topoizomerazy II

Herbata z czystka – na co pomaga?

Czystek występuje w wielu formach. Najczęściej spotkać możemy się z herbatą z czystka, która jest uznawana za napój o wielu właściwościach. Przede wszystkim czystkowi przypisuje się właściwości:

  • przeciwgrzybicze
  • przeciwbakteryjne
  • przeciwzapalne

Ponadto, uważa się ten preparat za jedno z niewielu lekarstw na boreliozę. Składniki ziela skutecznie niwelują rozwój bakterii Borellia.

Herbata z czystka znajduje również zastosowanie w leczeniu kataru, kaszlu, przeziębienia. Jest również wykorzystywana w celach oczyszczających organizm (detoksacja).

Herbata z czystka, a odchudzanie

Bardzo dużo niejasności pojawia się w kontekście właściwości odchudzających czystka. Wyniki badań w tym zakresie są bardzo różne. Z większości jednak można wywnioskować, że wpływ czystka na odchudzanie jest raczej niewielki.

Polifenole, których w tej roślinie jest bardzo dużo oddziałują na układ trawienny. Usprawniają jego pracę i mogą wpływać na tempo przemiany materii. Zmiana jednak jest na tyle mała, że nie można traktować czystka jako suplementu odchudzającego.

Nie mniej jednak, suplementacja czystka przy odchudzaniu nie jest najgorszym pomysłem. Wszakże, zmiany zachodzące w organizmie podczas redukcji wymagają dodatkowej ochrony (wzmocnienia układu odpornościowego), czego czystek jest najlepszą gwarancją.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*