Chrapanie – jak szybko wyeliminować?

Około 30% Polaków regularnie chrapie. Charakterystyczny dźwięk towarzyszący oddychaniu podczas snu to przypadłość, która tylko z pozoru wygląda niegroźnie. Jej zlekceważenie może wręcz skończyć się tragicznie.

Chrapanie jest bowiem jedną z głównych przyczyn występowania tzw. bezdechu sennego. To dolegliwość, której skutkiem może być nawet zawał serca. Z tego też względu, lekceważenie chrapania jest absolutnie wykluczone.

Chrapanie? Rozpocznij leczenie.
Jako, że świadomość społeczna dotycząca konsekwencji wynikających z chrapania jest niewielka, mało kto decyduje się na leczenie chrapania. Zwykle ignorujemy te zjawisko, myśląc, że to nic groźnego. Nic bardziej mylnego!

Chrapanie należy leczyć od razu po wystąpieniu. Umożliwi to trafniejszą diagnozę i zapobiegnie niedotlenieniu, bólom głowy czy problemom z koncentracją.

Przyczyny chrapania
Chrapanie to dolegliwość do której występowania może przyczyniać się wiele różnych czynników, między innymi:

  • Palenie papierosów
  • Niewłaściwa dieta
  • Picie alkoholu
  • Brak aktywności fizycznej
  • Zaburzenia w budowie dróg oddechowych

Jak szybko wyeliminować chrapanie?
Z leczeniem chrapania nie ma co zwlekać. To defekt, który należy natychmiastowo niwelować. Na całe szczęście, medycyna daje możliwość szybkiego pozbycia się chrapania.

Najpopularniejszą formą leczenia chrapania jest zastosowanie aparatów na chrapanie. To proste urządzenia, które skutecznie zwiększają ciśnienie przepływu powietrza, co zapobiega występowaniu chrapania i bezdechu sennego. Niestety, aparaty na chrapanie są mało komfortowe.

Innym, wygodniejszym rozwiązaniem są środki farmakologiczne. Tabletki na chrapanie, spraye na chrapanie czy preparaty w innej formie – wszystkie tego typu specyfiki działają podobnie – eliminują objawy poprzez udrożnienie kanałów oddechowych.

Niekiedy, zaleceniem dotyczącym leczenia chrapania jest zabieg chirurgiczny. Interwencja lekarska tego typu zalecana jest w przypadku zdiagnozowania nieprawidłowości w budowie elementów składających się na drogi oddechowe, a konkretniej gardzieli, migdałków czy przegrody nosowej.

Forma leczenia powinna być konsultowana z lekarzem laryngologii.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*