Bielactwo – przyczyny

Bielactwo określane mianem defektu, a nie choroby – to dolegliwość, która polega na braku pigmentu w skórze, włosach oraz tęczówkach. To przypadłość, której nie towarzyszy ból. Jednakże, tzw. białe plamy wpływają na samoocenę i nierzadko stanowią przyczynę zaburzeń depresyjnych.

Bielactwo – przyczyny występowania
Choć medycyna bezustannie pracuje nad jednoznacznym wskazaniem przyczyny bielactwa, to nadal nie potrafi ze stuprocentową pewnością wskazać przyczyny tego defektu. Na ten moment, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest ten, który zakłada, iż bielactwo jest wynikiem zaburzeń układu immunologicznego. Co więcej, bielactwo jest chorobą dziedziczoną.

Objawy tej przypadłości nie są chorobą. To jedynie defekt, który nie ma wpływu na zdrowie fizyczne organizmu. Może jednak być przyczyną zaburzeń o charakterze psychicznym – trwałym obniżeniem samopoczucia, problemów o charakterze depresyjnym oraz obniżeniem samooceny.

Bielactwo – jak pozbyć się tej przypadłości?
Bielactwo to przypadłość, której leczenie jest bardzo trudne. Wynika to z faktu, iż żadna ze znanych metod nie stanowi gwarancji skuteczności. W wielu przypadkach niezbędne jest zastosowanie kilku form terapii, aby leczenie było efektywny. To, rzecz jasna wiąże się z tym, że terapia przeciw-bielactwu bywa długofalowa i czasochłonna.

Najbardziej znaną metodą leczenia bielactwa jest stosowanie terapii świetlnej przy jednoczesnej aplikacji leków uczulających na światło. Ta forma leczenia wymaga jednak regularnej, kilkunastomiesięcznej serii zabiegów. Przy czym, efekty nie są gwarantowane.

Alternatywnym rozwiązaniem, jest leczenie sterydami. Początkowo pacjent otrzymuje bardzo silne leki, z czasem – aplikowane są coraz słabsze. Efekty w tym przypadku bywają bardzo różne. Przy czym należy pamiętać, że terapia sterydami może powodować wiele skutków ubocznych.

Inną metodą na bielactwo jest tzw. autoprzeszczep. To nowatorskie rozwiązanie o relatywnie wysokiej skuteczności. Polega na przeszczepie cienkich, zdrowych warstw naskórka w miejsce zmienione chorobowo.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*