Rozstępy: jak usunąć?

Rozstępy to wrzecionowate pasma na skórze, które mogą pojawiać się niemal w każdym miejscu naszego ciała. Szczególnie często zaobserwować można je na plecach, brzuchu, udach, pośladkach, ramionach oraz biuście.

Rozstępy nie podlegają opalaniu się, co sprawia, że defekt ten szczególnie nieatrakcyjnie wygląda w lecie (kontrast kolorów).

Fazy rozwoju rozstępów

Wyróżnia się dwie fazy występowania rozstępów:

I faza – rozstępy mają czerwony, bladoróżowy kolor.

II faza – rozstępy są jasne, białe, ulegają pozornemu zmniejszeniu.

Rozstępy: jak usunąć?

Im szybciej rozpoczniesz „leczenie” problemu, tym większa szansa na pozytywne rezultaty. Zdecydowanie większą skuteczność zauważa się bowiem w przypadkach, gdy leczenie rozpoczyna się w I fazie rozwoju rozstępów.

Kremy i balsamy na rozstępy

Dostępne są w każdej drogerii. Wzbogacane witaminami A, C, E oraz kwasem mlekowym i krzemem preparaty są skuteczne głównie w I fazie rozstępów.

Retinoidy

Farmaceutyki zawierające retinoidy mają na zadaniu zaprzestanie niszczenia włókien kolagenowych oraz pobudzenie fibroblastów do ponownej syntezy. Występują w różnej formie. Są skuteczne w leczeniu rozstępów zarówno w I, jak i II fazie.

Usuwanie laserowe

Zabieg medycyny estetycznej – usuwanie rozstępów laserem charakteryzuje bardzo duża skuteczność (w obydwu fazach) oraz duży ból pozabiegowy (niezbędny jest kilkudniowy odpoczynek). Skóra po złuszczeniu naskórka (aż do warstwy rozstępów) jest obrzęknięta, zaczerwieniona i podrażniona.

Mikrodermabrazja

Alternatywa dla laserowego usuwania. Bezbolesna i skuteczna. Wpływa pozytywnie na uelastycznienie skóry, krążenie oraz produkcję kolagenu. Nie wymaga odpoczynku pozabiegowego.

Peeling chemiczny

Niezwykle skuteczny zabieg, który ze względu na swoją inwazyjność (może doprowadzić do nieestetycznego zgrubienia naskórka) nie może być zbyt często powtarzany.

Zabieg pozytywnie oddziałuje na włókna kolagenowe (powoduje ich syntezę) i nie jest zbyt drogi (w porównaniu do innych realizowanych w gabinetach medycyny estetycznej).

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*