Dieta wegetariańska

Według wielu – dieta wegetariańska to sposób na długie i zdrowe życie. Potwierdzają to zresztą liczne badania. Racjonalny, wegetariański jadłospis potrafi zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym nowotworów i schorzeń cywilizacyjnych.

Wegetariańska moda

Liczba osób rezygnujących z jedzenia mięsa stale rośnie. Powodów przejścia na dietę wegetariańską jest mnóstwo. Zwykle mają charakter etyczny, ekologiczny, religijny oraz zdrowotny.

Według zwolenników diety wegetariańskiej, wszelkie niezbędne wartości odżywcze znaleźć można w różnego rodzaju roślinach. Wydawać by się mogło, że jadłospis wegetariański to same korzyści. Jak jest naprawdę?

Wegetarianizm, czyli wymagana indywidualna jadłospis

Diety o takim charakterze powinny być ustalane indywidualnie. Nie można korzystać z jadłospisów ogólnych, gdyż nie są dostosowane do naszego zapotrzebowania oraz wagi/wzrostu.

Zapotrzebowanie na minerały, witaminy i wartości odżywcze uwarunkowane jest poprzez: metabolizm, wiek, tryb życia oraz budowę anatomiczną.

Wegetarianizm – więcej niż dieta?

O wegetarianizmie często mówi się jako o stylu życia. W zasadzie tak można to rozpatrywać. Osoby nie jedzące mięsa często propagują także inne elementy zdrowego życia – regularną aktywność fizyczną czy brak stosowania jakichkolwiek używek. Dlatego też, bardzo trudno jest określić czy dieta wegetariańska faktycznie przyczynia się do poprawy zdrowia danej jednostki. Wszak, jadłospis to tylko jeden z elementów całego stylu życia.

Czy warto?

Z całą pewnością można spróbować. Należy jednak pamiętać, że układ pokarmowy w pierwszej kolejności może reagować negatywnie na tak diametralną zmianę w żywieniu. Dlatego, przejście na dietę wegetariańską musi być stopniowe. Należy powoli ograniczać spożycie mięsa. W Internecie dostępne są konkretne jadłospisy i zamienniki, które mają podobne wartości odżywcze do mięsa.

Podsumowując, dieta wegetariańska to niemal styl życia. Brak mięsa w codziennej diecie może nieść za sobą wiele korzyści, czy jednak są one na tyle duże by zrezygnować z grillowanego kurczaka czy żeberek w sosie własnym?

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*