Czy można schudnąć jeżdżąc na rowerze?

Jazda na rowerze traktowana jest nie tylko jako świetny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Dla wielu osób, jeżdżenie rowerem to forma treningu odchudzającego. Czy jest ona efektywna? Czy jazda na rowerze może być traktowana jako skuteczny sposób na odchudzanie?

Jazda na rowerze jako trening odchudzający
Jazdę na rowerze bez cienia wątpliwości można traktować jako trening rowerowy. Należy wziąć jednak pod uwagę fakt, iż nie każda „wycieczka rowerowa” okaże się skuteczna w kontekście odchudzanie.

Aby jazdę na rowerze można było określić mianem treningu, niezbędne jest spełnienie kilku warunków dotyczących:

  • Intensywności – tempo jazdy musi być wysokie. Sugeruje się jeździć z prędkością wynoszącą co najmniej 15 kilometrów na godzinę.
  • Terenu jazdy – prosto ukształtowany o twardym, niewyboistym podłożu. Dzięki temu będziemy mieli możliwość utrzymania stałego, jednostajnego tempa.
  • Objętości – by doszło do procesu spalania tkanki tłuszczowej, trening musi trwać co najmniej kilkanaście minut. Sugerujemy jeździć w sesjach po około 40-60 minut.
  • Regularności – aby efekty były zauważalne trzeba jeździć od 3-5 razy w tygodniu.

Ile mogę schudnąć jeżdżąc na rowerze?
Jazda na rowerze, jak każda inna forma aktywności fizycznej umożliwia redukcję sporej ilości kilogramów. Końcowy efekt zależny jest od wielu czynników, a konkretniej:

  • Indywidualnych uwarunkowań (genetyka)
  • Stylu życia (regularnego rytmu dobowego, innych podejmowanych aktywności)
  • Diety (obfitości, regularności jadłospisu)
  • Intensywności oraz objętości treningu

Nie mniej jednak, kilka kilogramów mniej to cel, który jest w zasięgu każdej osoby.

Można powiedzieć, że trening rowerowy jest swojego rodzaju połączeniem przyjemnego z pożytecznym. W końcu jazda na rowerze to jedna z najchętniej wybieranych form rekreacji ruchowej. Istnieje jednak ryzyko, że ciężki trening może zmienić nasze „wyobrażenie” o przyjemnej jeździe na rowerze.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*